Dzień Otwarty PTP – 27.10.13

„Dzień Otwarty” z ramienia Polskiego Towarzystwa Podologicznego zorganizowała i poprowadziła wiceprezes Ilona Vollmer. Odbył on się gościnnie w Sali Na Przycach              w Warszawie, natomiast organizatorem uroczystości było Polskie Towarzystwo Podologiczne. Wykłady połączone z panelami dyskusyjnymi składały się na dwie części i trwały jeden dzień. W sekcji I – p. Piast Górny współzałożyciel PTP przedstawił relację z Międzynarodowego Kongresu Podologicznego FIP Rzym 2013 r. W panelu dyskusyjnym zastanawialiśmy się jak tego typu wydarzenia, przekładają się na kondycję polskiej podologii. Pani Ilona Vollmer potwierdziła, że w Polsce zawód podologa został wpisany na listę zawodów pod nr 323014, będzie on w grupie zawodów dotyczących ochrony zdrowia oraz podlegać będzie pod Ministerstwo Zdrowia. Zaproszeni goście otrzymali narzędzie do wypowiadania się w formie pisemnej o potrzebie zarejestrowania zawodu w Polsce. Zostali odesłani do projektu z dnia 22 maja 2013 r. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy.

W sekcji II – p. Piotr Bielawski, właściciel Centrum Podologicznego w Rzeszowie zaprezentował swoje doświadczenia w referacie Hiperkeratozy: postępowanie podologiczne w przypadku rozpadlin skórnych. Dodatkowo zwrócił uwagę, że oprócz fachowo wykonanego zabiegu podologicznego, równie istotne jest zastosowanie bioaktywnych dermokosmetyków, wspomagających procesy naprawcze skóry. Dodatkowo wykonał pokaz aplikacji dwóch opatrunku na pękające pięty z wykorzystaniem preparatu Gen Factor.

W sekcji III – p. Piast Górny, włąściciel ICONIC w Poznaniu przedstawił temat: Higiena i pielęgnacja narzędzi zabiegowych w gabinecie podologicznym. Zwrócił uwagę, że właściwe użytkowanie narzędzi przedłuża ich żywotność. Apelował o kontrolę sprawności narzędzi jako nieodzowny element bezpieczeństwa zabiegu.

Podczas II części – zaprezentowano wstęp do zainicjowanego przez FIP na rok 2014 programu Skoncentruj się na kondycji swojej skóry i paznokci.

W sekcji I p. Piotr Bielawski, właściciel Centrum Podologicznego w Rzeszowie poprowadził pierwszą część wykładu: Skoncentruj się na zdrowiu paznokci swoich klientów. W trakcie wykładu zaznaczył, że płytka paznokciowa, jako jeden z przydatków skórnych, wymaga należytej uwagi. Potwierdzał iż nie jest to tylko martwy twór, lecz z holistycznego punktu widzenia – obraz kondycji organizmu.

W sekcji II p. Wojciech Karwowski, założyciel Gold Water Blue w Warszawie poprowadził wykład: Skoncentruj się na kondycji skóry swoich klientów. Potwierdził, że dzięki codziennej pielęgnacji skóry można zapobiegać następującym przypadkom: pęknięcia, otarcia, grzybica, brodawki, zrogowacenia. Zaznaczył, że stosowanie bioaktywnych dermo kosmetyków to nie luksus a obowiązek.

W trakcie przygotowań do warsztatów był czas na losowanie upominków w postaci szkoleń, produktów.

Na koniec „Dnia Otwartego” następującymi osobami prowadzącymi Warsztaty z plastrowania Hallux Valgus byli spec. ds. podologii, fizjoterapeuci: p. Katarzyna Zawadzka, p. Piotr Bielawski, p. Dariusz Muskała.

Na początku warsztatów fizjoterapeutka p. Katarzyna Zawadzka związana zawodowo z Centrum Podologicznym w Łodzi poprowadziła wykład wraz z pokazem na temat „Taping podologiczny – Hallux Valgus”. W trakcie którego podkreślała, że spec. ds. podologii to nie tylko osoba, która wykonuje zabiegi pedicure specjalistycznego, podologiczne czy kosmetyczne na stopach ale obowiązkowo radzi sobie od strony dermatologicznej, rehabilitacji z podstawowymi elementami wywiadu podologicznego.

P. Ilona Vollmer zakończyła „Dzień Otwarty” Polskiego Towarzystwa Podologicznego. Podziękowała referentom za przyjęcie zaproszenia oraz p. Magdalenie Bompala Zwolińska z Warszawy za udostępnienie i zorganizowanie poczęstunku dla zaproszonych gości, następnie producentowi Panda z Trzebnicy za udostępnienie do pokazów fotela podologicznego oraz firmie Centrum Podologiczne z Rzeszowa za udostępnienie urządzenia i narzędzi rotacyjnych do pokazów.